Zamówienia telefoniczne - 17 2275 777 (Pn-Pt 8:00 - 16:00) Wysyłka już od 14,90 zł
Kategorie prezentów

Atmosfera w domu

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zachwianie dziecka przed uroczystością i podczas niej jest atmosfera panująca w domu rodzinnym.

Na czym polega dobra atmosfera? Dobra atmosfera w tym przypadku polega na spokojnym, często dogłębnym tłumaczeniu dziecku wielu problemowych codziennych sytuacji oraz poświęceniu mu odpowiedniego czasu.

Zatem czym powinniśmy się kierować, jak pomóc sobie i dziecku by tę dobra atmosferę utrzymać?

 

  1. Uspokoić dziecko, okazać miłość

    Przede wszystkim powinniśmy dużo z dzieckiem rozmawiać nie tylko na temat samego sakramentu Komunii, ale również na tematy związane ze szkołą czy z samym przyjęciem które ma się odbyć w domu. Problemy z którymi w tym czasie boryka się nasza pociecha nie muszą być koniecznie związane z I Komunią. Im częściej z dzieckiem rozmawiamy, tym mamy większą pewność iż odpowiednio skupi się na uroczystości i nie będzie się niczym stresowało. Okazanie miłości dziecku wiąże się nie tylko z naszą miłością do niego ale również z rozumowaniem miłości wobec Boga. Dziecko musi wiedzieć, że kochając rodziców – okazuje miłość samemu Bogu. Miłość naznaczona czułością zapewnia praktykę miłości wobec Boga.

  2. Naznaczyć co jest dobre a co złe, poświęcić dziecku czas

    Dziecku w wieku komunijnym naśladuje starsze rodzeństwo, rodziców dostrzegając dobre i złe zachowania, nie zawsze rozróżniając je. Dziecko wkracza w wiek w którym uczy się wyrażać emocje poprzez swoje zachowanie. Niekoniecznie samo potrafi ocenić które zachowania są pozytywne, a które negatywne. Rozmowa z dzieckiem w tym momencie (tak jak w punkcie 1) jest bardo ważna. Przy okazji sprzeczek, czy niewyjaśnionych sytuacji powinniśmy dziecku dogłębnie tłumaczyć jak powinno się zachować co jest zachowaniem stosownym, a co negowanym. Bardzo często zdarzają się się sytuacje iż na katechezie w szkole dziecko uświadamiane jest o znaczeniu przykazań, o rozróżnianiu sytuacji dobrych i złych, natomiast sytuacje jakie mają miejsce w ciągu całego dnia zaskakują dziecko. Dla przykładu niecierpliwy kierowca czy nieuprzejma pani w urzędzie dają dziecku do myślenia dlaczego Ci Państwo zachowują się tak, a nie tak jak powinno wyglądać zachowanie o których ksiądz wspominał. Poświęcenie dziecku czasu podczas tych nie zawsze skomplikowanych lecz negatywnych sytuacji jest niezwykle ważne, na każdym kroku powinniśmy uświadamiać dziecko o dobrych i złych zachowaniach.

 

Uświadomione dziecko, gdy rozumie coraz więcej sytuacji jest spokojniejsze, bardziej skupione na przygotowaniu do sakramentu Pierwszej Komunii.

Loading...
Ładowanie ...