Porządek uroczystości kościelnych – I Komunia Święta

kosciol

1 – Do zgromadzonych na dziedzińcu kościelnym wychodzi procesja z krzyżem i chorągwiami, za którymi postępują ministranci i ksiądz. Kapłan w kilku słowach wita zebranych, następnie doprowadza dzieci do Stołu Pańskiego. Następuje pokropienie wodą święconą, a rodzice udzielają dzieciom błogosławieństwa, czyniąc na ich czołach znak krzyża. Procesja wchodzi do kościoła przy pieśni religijnej i biciu dzwonów kościelnych.

2 – Msza św. rozpoczyna się albo aktem pokuty i hymnem „Chwała na wysokości Bogu”. Bardzo często urządza się odnowienie obietnic Chrztu Świętego.

3 – Pismo Święte czytają rodzice bądź dzieci w zależności od parafii. Pieśni wykonują zazwyczaj chór lub schola.

4 – Duchowny głosi Homilię. Po jej zakończeniu zwykle następuje odnowienie przyrzeczeń Chrztu, według formularza z Wigilii Paschalnej. W czasie tej czynności dzieci trzymają w rękach zapalone świece.  Do ołtarza przynoszone są dary ofiarne.

5 – Po przyjęciu Komunii Św.. przez dzieci odprawiane jest krótkie dziękczynienie, zazwyczaj w formie modlitwy, lub wspólnej recytacji modlitewnej. Śpiewy mszalne winny zawierać treści eucharystyczne. Należy się starać, by były one znane ogółowi uczestników zgromadzenia eucharystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *